Isıl İşlem Nedir?

Teknik döküman

Isıl İşlem Nedir?

Isıl işlem çok geniş tanımlara sahip omakla beraber kısaca Metla malzemelerin soğutulu ısıtılarak malzeme özelliğine göre sertleştirilip yumuşatılması işlemidir. Isıl işlem uygulaması ısıl işlem fırınlarında yapılır. Çeşitli özellikleri olan fırınlar mevcuttur. Akışkan yatak fırınlar bilinen en temiz ve çevre dostu ısıl işlem fırınlarıdır. Her malzemenin kendine has özellikleri vardır. Isıl işlem uygulanacak malzeme ile ilgili çok iyi bilgi sahibi olmak gerekir. Bu bilgiler ışığında Hangi mazlzemenin kaç derecede ve ne kadar sürede  sertlik  alacağı belirlenir. Bilinçsizce yapılacak ısıl işlem çok büyük ve talafisi mümkün olmayan sonuçlar doğrabilir. Mesela malzeme kalması gerekenden daha az süre fırında kalırsa malzemnin dış yüzeyi sertlik alır fakat iç kısımlar yumuşak kalır. Isıl işlemde en çok yapılan hatalardan biride malzemelerin fırınlara yerleştirilmesi işlemidir. Örneğin uzun ve ince bir malzeme ısıl işlem fırınına asılı olarak konulmaz ise çarpılma denilen malzemenin bükülmesi meydana gelir. Bu durumun düzeltilmesi oldukça zordur.

Malesef bir çok ısıl işlemci bilinçsizce ısıl işlem yapmaktadır. Bu durum çok ciddi maliytlere neden olmaktadır. Isıl işlem yaptırmadan önce mutlaka tesisin gezlimesi ve konuda uzman en az bir Metalurji  mühendisi olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Sorumluluk sahibi ve olası hataları düzeltebilecek seviyede bilgi sahibi olan firmalarla çalışmak hayati öneme sahiptir.

Fİrmamız Türkiye'deki ilk ısıl işlem firmaları arasındadır. Almanyadan özel olarak gettirdiğimiz akışkan yatak fırınlar diğer ısıl işlem yöntemlerine göre daha sağlıklı sonuç vermektedir.